Rzym - Najpiękniejsze miasto

Idź do spisu treści

Menu główne

Starożytność

Campidoglio

K
apitol, zwany też Monte Capitolino, jest to miejsce, gdzie architektura i historia splatają się ze soba nierozerwalnie. Wzgórze znajduje się na północny zachód od Palatynu i Forum Romanum, a jego nazwa wywodzi się wg tradycji od czaszki ludzkiej odkrytej, gdy kładziono tutaj fundamenty pod główną świątynię. Praktycznie od początku Kapitol był twierdzą, sanktuarium, a przede wszystkim – symbolem miasta. Tutaj stała świątynia triady bóstw: Jowisza Kapitolińskiego, Junony i Minerwy, w której przechowywano księgi sybillińskie, składano ofiary bogom itp.  Jej fragmenty zachowały się zresztą do dnia dzisiejszego. Dodatkowo na Kapitolu znajdowało się jeszcze kilka mniejszych świątyń i ołtarzy.


Palatino

P
alatyn jest jednym z tych miejsc w Rzymie, które koniecznie trzeba zobaczyć, najlepiej w piękne, słoneczne popołudnie. Jest to jedno ze słynnych siedmiu rzymskich wzgórz, pokryte wspaniałą zielenią, wyposażone w kilka źródeł z wodą pitną. Niestety, w nienaruszonym stanie nie zachowała się tutaj żadna budowla, niewprawnemu oku ciężko będzie zidentyfikować ruiny, lecz ogromny obszar, jaki zajmują, a także ich skomplikowana budowa są naprawdę imponująca. Miejsce to zawsze kojarzono z założycielami Rzymu, Romulusem i Remusem – to tutaj najprawdopodobniej zostali wychowani przez pasterza Faustulusa, który znalazł ich na brzegu rzeki.


Colosseo

„D
opóki stoi Koloseum, stać będzie także Rzym, kiedy Koloseum przestanie istnieć, przestanie istnieć także Rzym, a z końcem Rzymu nastąpi koniec świata.” Koloseum jest jednym z najwspanialszych architektonicznych cudów Rzymu, a tym samym także świadectwem wysokiego poziomu architektury i budownictwa w starożytnym Imperium Rzymskim. Z zewnątrz składa się z trzech poziomów arkad, zwieńczonych czwartą kondygnacją – attyką. Trzy piętra zostały wzniesione w porządku klasycznym z kolumnami doryckimi, jońskimi i korynckimi. Koloseum ma 189 m długości, 156 m szerokości i 48 m wysokości, zbudowane jest z trawertynu i było największym amfiteatrem w rzymskim świecie.


Domus Aurea

D
omus Aurea, czyli Złoty Dom, znajduje się na zboczu Colle Oppio i zyskał swoją nazwę w związku z szokującym ówczesnych przepychem i wyjątkowo bogato zdobionym wnętrzem. Jest to nigdy nie ukończony rzymski pałac cesarza Nerona, budowany w latach 64-68. Po śmierci cesarza prac nie kontynuowano – budowla m.in. ze względu na wysokie koszty przedsięwzięcia nie cieszyła się bowiem popularnością. Złoty Dom był miejscem przeznaczonym na rozrywkę – składał się z sal bankietowych, dziedzińców, portyków, ogrodów z najprzeróżniejszymi roślinami i zwierzętami i stawów, sztucznego jeziora mającego zajmować centrum całego kompleksu, nimfajonów, źródeł z wodą morską i słodką, pawilonów i szeregu innych, nieraz bardzo wymyślnych konstrukcji.


Terme di Diocleziano

T
ermy Dioklecjana były budowane w latach 298-306, zajmowały powierzchnię ok. 14 ha i mogły przyjąć ok. 3000 kąpiących się równocześnie. Zbudowane zostały w tak precyzyjny i trwały sposób, że do dziś zachowała się znaczna część zewnętrznych murów. Spore ich fragmenty wykorzystano bowiem w czasach późniejszych przy budowli innych obieków. Przykładem jest kościół Santa Maria degli Angeli, czyli Matki Bożej Anielskiej, wzniesiony w 1563 roku z polecenia papieża Piusa IV – ogromne wejście wbudowano w apsydę calidarium (czyli pokoju z gorącą wodą), natomiast przedsionek znalazł się w miejscu tepidarium – pokoju do aklimatyzacji.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego